HİTÜ Çocuk Üniversitesi’ne TÜBİTAK desteği

HİTÜ Çocuk Üniversitesi Projesinin 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da TÜBİTAK tarafından desteklenmesi kararı alındı.

HİTÜ Çocuk Üniversitesi’ne TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programları kapsamında ikinci kez kabul edilen ve TÜBİTAK 2018’in ikinci çağrısı doğrultusunda desteklenen projeler arasında yer alan “HİTÜ Çocuk Üniversitesi” etkinliğinin dördüncüsü, 2019 yılında yapılacak. 
Hitit Üniversitesi “Çocuk Üniversitesi” projesi ilk olarak 2016 yılında 40 çocukla başlamıştı. Öğretim elemanlarının çok büyük bir gayret ve özverili çalışmaları ile başarılı bir şekilde uygulanan program, gelen yoğun talepler doğrultusunda 2017 yılında 60 çocuğun katılımlarıyla yeniden yapılırken, 2018 yılında ise TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programları kapsamında desteklenerek bu defa sayı 100 öğrenciye çıkarıldı. 


HİTÜ Çocuk Üniversitesi Projesinin 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da TÜBİTAK tarafından desteklenmesi kararı alındı. Proje kapsamında 2007-2008 doğumlu 100 öğrenciye üniversitede eğitim imkânı sağlanacak. Her bir grup için iki hafta olarak planlanan Çocuk Üniversitesi’ne kayıtlar, web sayfası üzerinden online olarak yapılacak, engelli çocuklar ile kız çocuklarına öncelik tanınacak. Ayrıca 2018 yılında dar gelirli ailelerden seçilen %10’luk kontenjan,  2019 yılında %30’a çıkarılacak.


TÜBİTAK’ın katkılarıyla 2019 yılı yaz döneminde gerçekleştirilmesi planlanan HİTÜ Çocuk Üniversitesi kapsamındaki etkinlikler, üniversite yerleşkelerindeki laboratuvar, atölye ve dersliklerde gerçekleştirilecek, teorik ve uygulamalı tüm eğitimlere öğrencilerin bire bir katılımı sağlanacak.


Konu hakkında açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çocuk Üniversitesi ile çocuklara üniversite ile etkileşim içerisinde yaparak, yaşayarak ve eğlenerek, bilimsel ve eleştirel düşünme, sorgulama, soru sorma, merak duyma ve sorun çözme gibi temel yaşam becerilerini kazandırdıklarını, onların bu program sayesinde erken yaşta bilimin ve sanatın eğlenceli yüzü ile tanışmış olduklarını belirtti. 


Çocukların sosyal, kültürel ve bilimsel anlamda gelişmelerini ve bilgiye ulaşmanın yollarını keşfetmelerini geleceğe yönelik toplumsal bir sorumluluk olarak gördüğünü ifade eden Rektör Alkan, bugüne kadar büyük bir başarıyla yürütülen ve çok güzel dönüşler alınan bu programın TÜBİTAK’tan sağlanan destek sayesinde önümüzdeki yıl çok daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebileceğini söyledi.

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
evet ya
evet ya - 4 yıl Önce

hitit üniversitesi ancak çocuk üniversitesi olur başka bir şey olmaz...sırf beni rektörlükte tutsunnlar diye ipe sapa gelmez adamların çocuklarını al...yamanerin üniversitesite sekreter yardımcısı nın tın tın çocuklarını al...irfanın hımbıl yeğenlerini pazarlık karşılığı al...işte çocuk üniversitesine kalırsın böyle

SIRADAKİ HABER