'Hızlı trende ihale işlemleri devam ediyor'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Delice-Çorum arasında hızlı tren hattının ihale işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

'Hızlı trende ihale işlemleri devam ediyor'

FATİH AKBAŞ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Delice-Çorum arasında hızlı tren hattının ihale işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, A Haber canlı yayınında, Gazeteciler Melih Altınok, Mahmut Övür ve Gaffar Yakınca'nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Demiryolu yatırımların zor yatırımlar olduğunu ifade eden Bakan Adil Karaismailoğlu, “Demiryolu yatırımları teknolojik ve zaman alan yatırımlardır. Parada olsa kısa zamanda bitmeyen yatırımlardır. Türkiye'deki demir yolu yatırımlarının bedeli 27 milyar dolar. Yatırımlarımızın yüzde 60'ını buraya aktarıyoruz. 4 bin 200 kilometrelik devam eden demiryolu hattı var.  13 bin 100 kilometre demiryolu ağımız var. Dünyada sanayi devriminden sonra demiryolu üretimleri başladı. Türkiye ilk yatırım yapan ülkelerden birisi. 1950'lerden sonra bu yatırımlar durdu. AK Parti iktidara gelene kadar hiçbir yapı yapılmadı. 1400 kilometresi hızlı tren, 4200 kilometre de inşaat ağımız var. Ankara-İzmir hızlı tren hattı sıfırdan yapılıyor. Yük de yolcu da taşınacak. 12 saatlik yolculuk 3 saate düşecek. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde bunu bitirip halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Programda Karadeniz bölgesine yapılacak olan demiryolu yatırımlarından da bahseden Bakan Karaismailoğlu, Delice-Çorum hızlı tren hattında ihale işlemlerinin devam ettiğini belirterek, “İhale işlemlerini devam ettirdiğimiz Kırıkkale-Delice’den Çorum’a Çorum’dan Samsun’a buradan da Sarp’a kadar uzun vadeli planlarımız var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023, 18:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu
Çorumlu - 2 hafta Önce

Yalaaaannnnnnnnnnnnn

Çorumlu Mıstık
Çorumlu Mıstık - 2 hafta Önce

hep aynı numara

bıkmadılar
bıkmadılar - 2 hafta Önce

10 yıldır her seçim öncesi aynı vaatler dönüp duruyor laf çok icraat yok üvey evlat ÇORUM

Okur
Okur - 2 hafta Önce

Yav bitir artık şu ihaleyi bitir.

Samet Durak
Samet Durak - 2 hafta Önce

Dünyanın en uzun süre tamamlanamayan havaalanı inşaatı (27 yıl-1995) Çorumda. Bu ulaştıma bakanı da yapamadı. Tren de yapılırsa Çoruma yapılmazda Samsun Ankara arasında olduğumuz için coğrafya mecbur kıldığı için belki..

SIRADAKİ HABER