HÜBTUAM’ın projesine OKA’dan onay

Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) sunulan “Tıbbı Malzeme ve İmplant Test Merkezi Fizibilite Hazırlama Projesi” OKA tarafından kabul edildi. 

HÜBTUAM’ın projesine OKA’dan onay


Hitit Üniversitesi Bilimsel Teknik Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) sunulan “Tıbbı Malzeme ve İmplant Test Merkezi Fizibilite Hazırlama Projesi” OKA tarafından kabul edildi. 


Önemli bir yatırımın altyapısı olan fizibilite desteği için imzaların Hitit Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve OKA adına Çorum İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın tarafından atıldığı törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam ve HÜBTUAM Müdürü Prof. Dr. İrfan Kurtbaş da katıldı. 
Konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:


“Bilindiği üzere medikal sektörde tıbbi cihaz ve aletlerin üretimi kadar test ve analizleri de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu test ve analizler hem yerli üreticinin CE belgesi almak, hem de ithal ürünlerin standartlara uygunluğunu belirlemek için yapılmaktadır. Ortopedi ve dişçilik alanlarında kullanılan el aletleri ve implantlar dünya pazarının yaklaşık %25’ini oluştururken, bu cihazların test ve analizlerini yapacak tam teşekküllü ve kapsamlı bir ulusal laboratuvar bulunmamakta. Bu alet ve cihazların denetimleri, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yapılmakta. Tıbbi el aletleri ve implantlar, mekanik, biyo-uyumluluk, klinik araştırma ve sterilizasyon testleri olmak üzere 4 farklı teste tabii tutulmakta. Günümüz itibariyle bu testlerin tamamını yapabilen ulusal düzeyde bir laboratuvar olmadığı gibi, biyo-uyumluluk testleri yapabilen bir kaç laboratuvar dışında bu alanda akredite laboratuvar da bulunmamakta. HÜBTUAM, hem yerli üretici, hem de ithal ürünlerin denetiminde tam teşekkülü hizmet verebilen akredite tek laboratuvar olup, implantların mekanik testlerinin yaklaşık %30’nu, biyo-uyumluluk testlerinin %60’ını ve klinik araştırmaların tamamını yapma kapasitesine ve niteliğine sahip tek laboratuvar. İmplantların sterilizasyonu ise ulusal düzeyde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu dışında halen tek bir özel firma tarafından yapılabilmekte. 


Bu analizleri yaparak ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet verebilmek amacıyla HÜBTUAM, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na Güdümlü Proje desteği almak için Fizibilite Desteği başvurusunda bulunmuştu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda desteklenmesine karar verilen “Tıbbi Malzeme ve İmplant Test Merkezi Fizibilite Hazırlama Projesi” ile HÜBTUAM altyapısı için yaklaşık 10 milyon TL değerinde destek sağlanabilecek.” 


Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan yaptığı açıklamada, “HÜBTUAM yaklaşık 60 milyon TL değerinde altyapıya sahip, alanında lider bir laboratuvar olarak hem bölgesel hem de ulusal düzeyde hizmet vermektedir. HÜBTUAM için OKA tarafından desteklenecek olan bu Güdümlü Proje sayesinde, implantlar için yapılan mekanik, biyo-uyumluluk ve sterilizasyon testlerinin tamamına yakını HÜBTUAM bünyesinde yapılabilecektir. Bu başarının çıkış noktası, güçlü ülke Türkiye için belirlenen 2023 vizyonudur. Bu vizyon gereği uygun sorumlulukları alma yolunda ulusal kaynakların etkin kullanımı, üniversitemiz için bir hedeftir. Gelinen seviyede neredeyse tamamı için yurtdışına bağımlı olduğumuz tıbbi cihaz ve bunların analizi gibi stratejik bir alanda, ulusal ve uluslararası standartlarda test ve analiz yapabilen, yerli üretimin güçlenmesine yardımcı olabilecek, yüksek teknoloji niteliği olan bir laboratuvar ülkemize kazandırılmıştır. Ülkenin gelişiminde arzulanan seviyeye en kısa sürede ulaşılması yolunda gereken ileri teknoloji ürünlerini üretmek için çalışmalarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER