"İHH’dan arama kurtarma çalışmalarina destek

İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma timi, İstanbul Kartal’da çöken binada 150 kişilik ekibiyle dönüşümlü olarak çalışmalara katıldı.

"İHH’dan arama kurtarma çalışmalarina destek

İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma timi, İstanbul Kartal’da çöken binada 150 kişilik ekibiyle dönüşümlü olarak çalışmalara katıldı.
Kartal'da Bankalar Caddesi Sema Sokağı'nda çöken 7 katlı binanın üst kısımlarındaki beton parçaları vinç yardımıyla kaldırılırken, bazıları da kesildi. İtfaiye ekipleri ve ambulansların hazır bulunduğu sokakta, İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma ekipleri de çalışmalara destek verdi.


Konu hakkında açıklama yapan Çorum İHH Acil Yardım Arama Kurtarma Birimi Sorumlusu Mahir Taş, “Facia haberini alır almaz harekete geçen İHH Arama Kurtarma ekipleri, ilk günden itibaren gece gündüz demeden hem enkaz altında hem de enkaz üstündeki çalışmalara destek oluyor. 150 kişi ile dönüşümlü olarak alanda çalışan İHH ekipleri, 5 araç, 4 motorize ekip ve gerekli ekipmanla arama kurtarma faaliyetlerine katkı sağlıyor. AFAD ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile koordineli bir şekilde çalışan İHH ekipleri, ayrıca bugüne kadar bin 700 kişilik sıcak çorba dağıtımında bulundu.


İHH bünyesinde ülkemizin çeşitli şehirlerinde bulunan arama kurtarma ekipleri, 800'den fazla profesyonel eğitimli çalışan ve gönüllüden oluşuyor. Ekipler, ülkemizde veya dünyanın herhangi bir yerindeki olası afetler için 55 il ve ilçede hazır bekliyor, gerektiğinde ise müdahale ediyor. İHH’nın Bursa'da inşa ettiği Marmara Afet Koordinasyon Merkezi de olası bir İstanbul depremine etkin ve hızlı müdahale edebilmek için çalışmalarına devam ediyor.


İHH İnsani Yardım Vakfı, eğitimlerle daha çok gönüllüye ulaşarak, ekipmanlarını ve ekiplerini genişleterek afetler için daima hazır olmaya çalışıyor. 
Ancak bunun için hayırseverlerin desteğine ihtiyacı var. Unutmayın, siz de bir sese ihtiyaç duyabilirsiniz? Çorum İHH olarak 60 kişilik gönüllü kadromuzla eğitimlerimize devam ediyoruz. Çalışmalarımız Afad ile birlikte yürütüyoruz. Her hangi bir afet durumunda Çorum ve çevresine acil müdahale etme imkânına sahibiz.  Çorum İHH Acil Yardım Arama Kurtarma ekibimizde gönüllü görev almak isteyen kardeşlerimizi Çorum İHH Ofisimize davet ediyoruz” dedi. 

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER