Merzifon Havalimanı’nı 19 bin kişi kullandı

En fazla Çorumluların kullandığı Amasya-Merzifon Havalimanı’ndan Ocak ayında 19 binden fazla yolcu uçtu.

Merzifon Havalimanı’nı 19 bin kişi kullandı

FATİH BATTAR

En fazla Çorumluların kullandığı Amasya-Merzifon Havalimanı’ndan Ocak ayında 19 binden fazla yolcu uçtu.

Amasya Valiliği’nden yapılan açıklamada, DHMİ Genel Müdürlüğünün yayınladığı 2019 yılı Ocak ayı havalimanı istatistiklerine göre Ocak ayında Amasya-Merzifon Havalimanı’nda iç hat 18 bin 354, dış hat bin 345 olmak üzere toplam yolcu trafiğinin 19 bin 699 olduğu açıklandı.

Toplamda 137 uçağın iniş-kalkış yaptığı belirtilen açıklamada yük trafiğinin ise toplamda 175 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Amasya`nın yanı sıra Tokat, Çorum ve Samsun`un bazı ilçelerindeki yolculara da hizmet veren Merzifon Havalimanı’nı en çok kullanan il Çorum oldu. 19 bin yolcunun iniş-kalkış yaptığı Merzifon Havalimanı’nı 10 bin Çorumlunun kullandığı ifade ediliyor.

Merzifon`a 6 km, Amasya`ya 45 km ve Çorum`a 63 km uzaklıkta bulunan Amasya-Merzifon Havalimanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki askeri havalimanına sivil tesisler eklenerek,20 Haziran 2008 tarihinde ilk iç hat tarifeli seferlere başladı. Sivil havacılığa açıldığı günden bu yana en fazla Çorum’un kullandığı Amasya-Merzifon Havalimanı’nda sadece İstanbul Merzifon, Merzifon İstanbul seferleri düzenleniyor.

Özellikle iş çevreleri İstanbul dışında başka illere de seferler düzenlenmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 4 yıl Önce

Rize Trabzon'a 1 saat havaalanı yapıldı.Elazığ Malatya'ya 1 saat havaalanı yapıldı.Çorum gelince niye havaalanı yok.Üstelik oy patlaması olmasına rağmen.

Türk
Türk @ahmet - 4 yıl Önce

çorumlu, vur kafasına al elinden ekmeğini. siz havaalanına layık mısınız ki? uçağı havada görürsünüz size yeter de artar. çünkü ileriyi yozgattaki çoban kadar düşünen 3-5 kişi var. ha bu arada geçen seçimlerde yozgat'ta akp oyları düştü. adam diyor ki, ne gerek var. doğru, hayatında çorumdan hatta köyünden dışarı çıkmamış, ona gerek yok. ihtiyacı olanlar konuşmuyor, hep gereksiz olanlar konuşuyor. tokata ikincisini yapıyorlar. ama onlar hiç ne gerek var demiyor.

Öz Çorumlu
Öz Çorumlu - 4 yıl Önce

İtaat edin sorgulamayin siz uçağı havada görenler sizin neyinize uçak siz leblenizle övünün

gurbetci corumlu
gurbetci corumlu - 4 yıl Önce

ankara basda izmir antalya niye olmasin ben yurtdisindan ankara geliyorum coruma gelmek icin istanbula gidiyorum AMA AKP bukadar oyu garanti gordugu icin hava alanini bize cok goruyor OY biraz dusserse gorun nasil hava alani yapilir

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Şimdi çıkıp açıklama yapıyorlar merzifon havalimanı yolu 15 km kısalaakmış.Uçak saatinden yaklaşık 3 saat önce yola çıkıyoruz( servis kullanarak)15 dk nın bizim için hiç bir önemi yok.Yerel yönetimlerde ihtisas yapmış belediye başkan adayımızın projelerinde havalimanı yokmu?
Cumhurbaşkanımız açıklama yapıyor turızm diye hangi havalimanına getireceksiniz turistleri onlarıdamı 3 saat önce götüreceksiniz.
Çorumun siyasileri çorum a sahip çıkmıyorlar o yüzden bu seçim oy yok umarım gerçekleri görürsünüz

Yeni akp il yönetimi maşAllah kendi alanında tecrübeli insanlarla dolmuş.
Otoparkçı,döşemeci,perdeci vb... MaşAllah ciddi bir sohbet meclisinde konuştuklarını bilgilerini acaba duyan varmı?Akp seçmeni artık kültürlü akademik anlamda dolu ama yöneticiler malasef hala Angara,gidehmi konuşuyor.Artık değişim zamanı

Havalabu nasıl olmalı!!
Havalabu nasıl olmalı!! - 4 yıl Önce

Uçak kalışlarını dısında sivil havacılık kapalı olan hava alanının tam manasıyla sivil havalanı olması saglanmalı ve yıllar once verilen söz tutulmalıdır. ..çorum Amasya havalanı olarak adı değiştirilmelidir. .Antalya İzmir gibi merkezlere de uçuşlar saglanmalıdır..

Yeter
Yeter - 4 yıl Önce

Tarihte bilinen ilk uluslararası anlaşma olan 'KADEŞ' barış anlaşması Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III. Hattuşili arasında imzalanmıştır.
Bir mısırı ve piramitleri düşünün, birde Çorumu ve Hititleri. Turizmden bahsedip havaalanını yapmamak, bu hazineyi heba etmek, sadece ÇORUMA değil Türkiye ye atılan kazıktır. Turizm bakanlığı tüm mesaisini Hititlere ayırsa yeridir. Mısır daki potansiyelı yakalamak, bütün Türkiye turizmini ikiye katlamak demektir...........

SSSSS
SSSSS - 2 yıl Önce

YILLARDIR ÇORUM DIŞINDA YAŞAYAN BİR VATANDAŞ OLARAK MEMLEKETİME GELEBİLMEK İÇİN 13 SAAT YOL ÇEKİYORUM TEKNOLOJİNİN ÇIĞIR AŞTIĞI BİR DÖNEMDE ÇORUMDA HAVALİMANI OLMAMASI ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM .

MELEK
MELEK - 2 yıl Önce

En azından İSTANBUL haricin de ANKARA,İZMİR,ANTALYA Büyük iller için MERZİFON dan direk uçuşlar düzenlenebilir biz gurbetçiler için de bir nebze kolaylık olur idi.


SIRADAKİ HABER