Muhteşem final

‘İstiklâl Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Finali ve Ödül Töreni önceki akşam Buhara Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Muhteşem final

RECEP MEBET
‘İstiklâl Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Finali ve Ödül Töreni’ önceki akşam Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çorum Şubesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen yarışmaya binlerce öğrenci katıldı.
İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. yıl dönümü ve Mehmet Âkif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışma muhteşem bir finalle sona erdi.
İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen yarışmanın finalini Çorum eski Milletvekili Adnan Türkoğlu, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir, Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, bazı daire amirleri ve okul müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş izledi.
Yarışma jürisinde Edebiyat Öğretmenleri Fevzi Alper, Nilgün Hacıömeroğlu, Aytekin Kırdıoğlu, Ümit Şengün, Ayşe Karaer, İsmail Danacı ve Emre Darmancı görev aldı.
‘ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZDIRMASIN’
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın sunuculuğunu Demet Arat Yücesoy üstlendi.
Ulucamii Müezzini Hasan Çakmak’ın Kuran-ı Kerim tilavetinde bulunduğu programda, Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu Lisesi Öğrencisi Efsa Eser, Arif Nihat Asya’nın ‘Bayrak’ adlı şiirini okudu.
Programın açış konuşmasını yapan TÜRKAV Şube Başkanı Fikret Aktağ, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları protokol çerçevesinde düzenledikleri yarışmadan bahsetti. 
Yarışmaya katkı sağlayan sponsorlara teşekkür eden Fikret Aktağ, “Öğrencilerimizde milli bilinci uyandırmak, millet olmanın temel öğeleri olan vatan, bayrak, dil ve marşa karşı sevgi ve saygıyı geliştirmek, toplum karşısında kendilerini ifade etme yeteneği kazandırmak, Türkçe’yi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek amacıyla bu yarışmayı düzenledik” dedi.
Selamlama konuşması için kürsüye gelen Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise günün anlam ve öneminden bahsederek yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik etti. “Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyen Seyit Ali Büyük, yarışmada emeği geçenlere de teşekkür etti.
İZLEYENLER GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI
Açış konuşmalarının ardından sırasıyla sahne alan finalist öğrenciler, İstikâl Marşı’nı en güzel okumak için yarıştılar. Sahne performansları ile takdir toplayan yarışmacılar, izleyenleri duygulandırdılar.
Yapılan değerlendirmeler sonucunda İlkokullar kategorisinde Başöğretmen Atatürk İlkokulu’ndan Nilay Kardelen Biçer birinci, Mimar Sinan İlkokulu’ndan Ecrin Su Yemekçi ikinci, Bekir Aksoy İlkokulu’ndan Nisa Azra Gencer üçüncü oldu. Ortaokullar kategorisinde Danişmend Gazi İmam Hatip Ortaokulu’ndan Fatma Nur Yılmaz birinci, 23 Nisan Ortaokulu’ndan Ilgın Ertan ikinci, TOKİ Şehit Şükrü Özyol Ortaokulu’ndan Osman Ahmet Altınordu üçüncü oldu. Liseler kategorisinde ise Çorum Güzel Sanatlar Lisesi’nden Şükrü Gökgöz birinci, 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Ayşegül Yılmaz ikinci, Bilge Kağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Eren Can Topal ise üçüncü oldu.
3 farklı kategoride organize edilen yarışmanın birincilerine yarım altın, ikincilere çeyrek altın, üçüncülere ise gram altın hediye edildi. Dereceye giren yarışmacıların ödüllerini Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Müdür Yardımcısı Hüseyin Kır ve TÜRKAV Şube Başkanı Fikret Aktağ verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER