Özçakır: Çiğdem aşı gezdirmesi sıradan bir eğlence değildir

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Somut Olmayan Kültür Mirası” kabul edilen Çiğdem Aşı Gezmesi ve Şenliği dün İsmail Kakaç İlkokulunda yapıldı.

M.BURAK YALÇIN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Somut Olmayan Kültür Mirası” kabul edilen Çiğdem Aşı Gezmesi ve Şenliği dün İsmail Kakaç İlkokulu’nda yapıldı.

Etkinliğe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Tophan, CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik açış konuşmaları ile devam etti.

ÖZÇAKIR: MİLLİ KÜLTÜR BİR ÜLKENİN VAZGEÇİLMEZ ÖGELERİNDEN BİRİ

İlk olarak kürsüye gelen Okul Müdürü Ender Özcan Özçakır, milli kültürün bir ülkenin vazgeçilmez değerli ögelerinden birisi olduğunu belirterek, “Toprak ananın ilk çocuğu çiğdem, özünde baharın gelişi, birliğin, bolluğun, paylaşmanın simgesidir. Toplumun benimsediği değerler, gelenek, görenek, inan, din, milli değerlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bugün okulumuz için tarihi bir gün. Geçmişten günümüze ve gelecek nesillere bırakılabilecek yöresel ve tarihi bir sorumluluk içinde, çiğdem gezdirmesi sıradan bir eğlence değildir.” dedi.

‘ÇİĞDEM ETKİNLİĞİNİ YAŞATMAK VE GELECEK NESİLLERA AKTARMAK GÖREVİMİZ’

Yüzyıllardır devam eden geleneği yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını da ifade eden Özçakır, “UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Somut Olmayan Kültür Mirası” kabul edilen Çiğdem Aşı ve Gezdirmesi Şenliğini, bir eğitimci olarak yaşatmak ve gelecek nesillere aktaracak öğrenciler yetiştirmek görevimizdir.” diye konuştu.

TOPHAN: BU TÜR ETKİNLİKLERİ ÖNEMSİYORUZ

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Tophan da bu tür etkinlikleri önemsediklerini dile getirerek, “Çiğdem Aşı Gezdirme etkinliği içimizde tecrübeli abilerimizin, ablalarımızın “unutuldu” diye düşündüğü bizim içinde yeni ve merak ettiğimiz, bizi cezbeden bir program olarak karşımıza çıkan bu etkinliği Milli Eğitim olarak çok önemsiyoruz. Kültürümüzle alakalı değerli yaşatmak adına genç nesillere bu ve bunun gibi güzel etkinlikleri sunmak adına Milli Eğitim Müdürlüğümüzün topyekûn yanınızdayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Halk Oyunları ekibi gösteri yaparken, 4/D sınıfı öğrencisi Selin Kanbik’te “Çiğdem” adlı şiiri okudu.

Etkinlik sonunda katılımcılara Çiğdem Aşı pilavı ikram edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER