‘TOKİ’nin emekli konutları için dernek üyeliği şartı yok’

Slim Kent’te emekliler için yaptırılan konutlara hiçbir yetkisi olmadığı halde temel atma töreni düzenleyen Emekliler Derneği’ne tepkiler devam ediyor.

‘TOKİ’nin emekli konutları için dernek üyeliği şartı yok’

FATİH AKBAŞ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Slim Kent’te emekliler için yaptırılan konutlara hiçbir yetkisi olmadığı halde temel atma töreni düzenleyen Emekliler Derneği’ne tepkiler devam ediyor.

Gazetemizde yayınlanan, “Bir garip tören” ve “Emekli konutlarını dernek mi yaptırıyor?” başlıklı haberlerimizin ardından çok sayıda vatandaş gazetemizi arayarak konuya netlik kazandırdığımız için teşekkür etti.

Gülabibey Mahallesi Muhtarı Hikmet Durgun da yaptığı açıklamada her gün onlarca vatandaşın muhtarlığa gelerek emekli konutlarını kimin yaptırdığı ve başvuruların nasıl olacağı ile ilgili sorular sorduğunu belirterek, Hakimiyet Gazetesi’ne konuya açıklık getirdiği için teşekkür etti.

Kamuoyunda TOKİ tarafından emeklilere yönelik yaptırılan toplu konutların ‘kimin yaptırdığı ve başvuruların nasıl olacağı’ ile ilgili uzun zamandır bilgi kirliliği olduğuna vurgu yapan Hikmet Durgun,  “Yılladır bu konuda bir bilgi karmaşası var.  Doğru olmayan bilgilerle kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Emeklilerin konut talepleri bazı kesimler tarafından istismar ediliyor. Emekliler için kurulduğu belirtilen bir derneğe üye olmadan konut sahibi olunamayacağı iddia ediliyor. TOKİ tarafından yapılan yada yapılacak olan hiçbir konutun bu dernekle alakası yoktur. Başvurular yine TOKİ’nin belirleyeceği bürolara konutların bitmesine yakın yada bittikten sonra yapılacaktır. Başvuru şartları ise; ‘emekli olmak, iki yıl Çorum’da ikamet etmek ve emekli kişinin yada eşinin adına tapu kaydı olmaması’dır.  Bu şartları taşıyan her emekli hiçbir derneğe üyelilik şartı aranmaksızın TOKİ’ye kayıt yaptırabilecek. Hak sahipleri ise noter huzurunda kura ile belirlenecektir. Bu vesileyle mahalle sakinlerimizin ve Çorum’da bulunan emeklilerimizin böyle yalanlara inanmamalarını istiyorum. Keşke yetkililerimiz kamuoyunu bu konuda daha önce bilgilendirseydi de bunca vatandaşımız yalan yanlış bilgilere maruz kalmasaydı” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emeklibank
Emeklibank - 5 yıl Önce

Adı geçen emekli derneği yıllardır toki'yi kullanarak emekli vatandaşlarımızı kandırıyor, üye olmaya zorluyor ve karşılığında para topladığı çeşitli kesimlerde dillendiriliyor. Ne hikmetse bu konu yetkili makamlarca araştırılmıyor ve adli makamlarca sorgulanmıyor. Yakında Çiftlikbank kadar olmasa da Emeklibank zedeler ortaya çıkmaya başlar ise kimse şaşırmasın.

Ahmet aydin
Ahmet aydin - 5 yıl Önce

Bendende derneye üye olmam istenmişti. Tokı emekli konutlarina kayıt yatirabilmem için. Bende vazgeçtim birde derneğe üyelik parasını ödeyecek her yıl yazık insanların hayaliyle kimse dalga geçmesin

CEZMİ
CEZMİ - 5 yıl Önce

SIRADAN BİR ADAMI SIRADAN BİR TEBRİK İÇİN MANŞET YAPACAK KADAR HANGİ GÖZYAŞININ EMEĞİ

hasan
hasan @CEZMİ - 5 yıl Önce

senin gibi sıradan biri sıradan bir yorumu buraya yazabiliyorsa herhangi birininde manşet olması son derece makul.

Aydın
Aydın - 5 yıl Önce

Çorum emekli bank Dernek başkanı siyaset yapmayı halkı kandırmayı iyi biliyor Boy fotoğraf çekip müdürleri ziyaret etmeyi af emeklileri kandırmayı iyi biliyor Dernek başkanı senin dinin vijdanın yokmu bu insanları dolandırıyorsun

ÜMİT
ÜMİT - 5 yıl Önce

HADİ GENE MANŞETİ KAPMIŞSIN BİRİLERİN İSTİFASINDA GÖZ YAŞI DÖKMEK İŞE YARAMIŞ

Osman
Osman - 5 yıl Önce

Bu derneğin kaç üyesi var. Kaç üyeden ne kadar aidat kesintisi yapılıyor? Bilen denetleyen var mı? Aylık 25 Lira çok büyük bir para üç kuruşla geçinmeye çalışan emekli için.

SIRADAKİ HABER