‘Toplum sağlığını önemsediğimiz için temizliği ön planda tutuyoruz’

Belediye Başkanı Zeki Gül Vektörel Mücadele ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Toplum sağlığını önemsediğimiz için temizliği ön planda tutuyoruz’

M.BURAK YALÇIN

Belediye Başkanı Zeki Gül Temiz İşleri Müdürlüğünde Vektörel Mücadele ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Zeki Gül, vektörel mücadeledeki ana amaçlarının insan sağlığı olduğu belirterek toplum sağlığını önemsediklerini o yüzden temizliği ön planda tuttuklarını söyledi.

‘ÇORUM TEMİZLİĞİYLE TANINAN BİR ŞEHİR’

Çorum’un temizliğiyle tanınan bir şehir olduğunu da hatırlatan Başkan Gül, “Vektörel mücadelede esas olan o mücadelenin ilk alında müdahale edip ondan sonraki halkımızı rahatsız edici ortamdan uzak tutmanın mücadelesini vermektir. Çorum, temizliğiyle tanınan bir şehir. Bu yolların temizliğinde sinek sivrisinek gibi rahatsız edici bu tip canlılardan uzak durmakta temizliliğin bir gereğidir. Temizlik işlerindeki arkadaşlarımız 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Şehrimizi temizlemek için adeta bir arkadaşımız bazen iki, üç kişilik çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın bu çalışmalarıyla Çorum Türkiye’de temiz bir şehir olarak anılıyor.” dedi.

‘FİRMA SAHİPLERİNDEN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ’

Hafriyat atıklarına da değinen Gül, konuşmasına şöyle devam etti: “Hafriyat atıkları ve yağların toplanması ile ilgilide önemli çalışmalar yapıyoruz. Çevre temizliği toplum sağlığı ile de çok yakın ilgisi var. Sadece görüntü kirliliğini ortadan kaldırmıyoruz, sağlımızla ilgilide çalışmalar yaparak sağlığımızı bozan atıklar, canlılar olsun bunların tümüyle topyekûn mücadele ediyoruz. Bu konuda bizi en çok rahatsız eden husus kendi çalışmalarımız değil de bizim çalışmalarımıza engel olan atık malzeme yetiştiren kuruluşların o hayvan atıklarını nereye bırakacağını, hangi mekânda bunların toplandığını bilemezsek larva döneminde de müdahale edemezsek ondan sonra sinekle mücadele etme şansına sahip değiliz. Bu konuda firma sahiplerinden anlayış bekliyoruz.”

‘VEKTÖREL MÜCADELE İÇİN 4 TANE ARAÇ KİRALADIK’

Vektörel mücadele için 4 tane araç kiraladıklarını da ifade eden Gül, “Bizim arkadaşlarımız her türlü mücadeleye varlar. Bunun içinde 4 tane araç kiraladık. Araç ve ekipmanlar toplum sağlığını şikâyete vesile olan kara sinek, sivrisinek gibi sağlığı tehdit eden vektör canlılarla mücadelede canla başla çalışacaklar. Arkadaşlar şehrimizde 27 noktada sivrisinek ürete noktasını tespit ettiler. Onunla ilgilide gerekli mücadeleleri yapıyorlar.” diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Basın toplantısında Temizlik İşleri Müdürü İdris Özyılmaz ve Temizlik İşleri personelleri de hazır bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER