Üniversitenin bilişim alt yapısına 7 yılda 27.6 milyon liralık yatırım

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığını ziyaret ederek personel ile bir araya geldi.

Üniversitenin bilişim alt yapısına 7 yılda 27.6 milyon liralık yatırım

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığını ziyaret ederek personel ile bir araya geldi.

Ziyarette bilişim hizmetleri kapsamında yapılan çalışmalar ve mevcut durum hakkında bilgiler veren Bilgi İşlem Dairesi Başkanı İsmail Eker, üniversitenin tüm kampüs ve binalarında 200 adet Hitit Wifi erişim noktası oluşturduklarını ifade ederek 10 GB kişisel depolama kapasitesi bulunan Hitit Bulut sisteminin de tüm personelin hizmetinde olduğunu belirtti. Üniversite web sayfasının 10 milyona yakın bir ziyaretçi sayısına ulaştığını ve Hitit Mobil uygulamasıyla web sayfasına mobil erişimin de mümkün olduğunu söyleyen Eker, bu kapsamda 413 birim web sayfasının oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

2011-2018 yılları arasındaki sunucu istatistiklerine de değinen İsmail Eker, 2011 yılında 11 olan sunucu sayısının 108’e, 3.5 TB olan disk kapasitesinin 133 TB’a, 32 olan çekirdek sayısının da 376’ya yükseltildiğinin altını çizdi. Üniversitenin çeşitli alanlarda kullanıma açık 26 adet lisanslı yazılımı bünyesinde barındırdığını da belirten Eker, Başkanlık bünyesinde oluşturulan yazılım ekibinin de 33 adet yazılımı üniversiteye kazandırdığını vurgulayarak bilişim altyapısının güçlendirilmesindeki katkı ve desteklerinden dolayı Rektör Alkan’a teşekkür etti.

Üniversitenin bilgi işlem ve ağ altyapısını geliştirmeye ve kendini sürekli güncellenmeye devam ettiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise pek çok önemli gelişmenin beraberinde üniversitedeki internet veri hızında 2011 yılına göre %500’lük bir artış sağlandığını söyleyerek Hitit Üniversitesi olarak en başından bu yana kendi kaynaklarıyla kendi yazılımını yazma ve sistemlerini oluşturma hedefiyle yola çıktılarını vurguladı. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde önemli başarılar elde edildiğinin kaydeden Rektör Alkan, üniversiteye kazandırılan 33 yerli yazılımın çok değerli olduğunun altını çizerek gerek altyapı gerekse alanında uzman personel ile bilişim çalışmalarının profesyonel düzeyde sürdürüldüğünü vurguladı.

2011 yılından bu yana çok yoğun bir mesai harcanarak bilişim sistemleri için önemli yatırımlar yapıldığını belirten Rektör Alkan, 7 yıl içerisinde toplam 27.6 milyon TL’lik bir yatırım yapıldığına dikkat çekti. Rektör Alkan, zaman mefhumu gözetmeksizin çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdüren ve son olarak daha iyiyi ortaya koyma adına gözden geçirilerek yeni bir tasarımla, tamamen kendi personeli tarafından kodlanmak suretiyle oluşturulan yeni web sayfamızdaki gayretlerinden dolayı tüm Bilgi İşlem Dairesi personeline teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Genel Sekreter Erdal Kanık da katıldı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER