‘Veteriner Fakültesi Çorum’u tarım ve hayvancılıkta uçuracak’

Hitit Üniversitesi’nde Veteriner Fakültesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Veteriner Fakültesi için 20 ile 30 öğretim elemanına ihtiyaç olduğunu belirterek...

‘Veteriner Fakültesi Çorum’u tarım ve hayvancılıkta uçuracak’

FATİH BATTAR

Hitit Üniversitesi’nde Veteriner Fakültesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Veterinerlik Fakültesi için 20 ile 30 öğretim elemanına ihtiyaç olduğunu belirterek, Veteriner Fakültesi’nin kurulması ile Çorum’un tarım ve hayvancılıkta uçuşa geçeceğini söyledi.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, dün Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nde Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü öğretim üyelerinin  katılımı ile Veterinerlik Fakültesi’nde ki gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.

Çorum’un tarım ve hayvancılıkta bölgede birinci il olması için Veteriner Fakültesi’nin önemine dikkat çeken Ceylan, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Veterinerlik bölümünde şu anda 5 öğretim görevlisi olduğunu belirterek, öğretim görevlisi sayısının 30 ile 50 arasında olması halinde Veteriner Fakültesi’nin kurulacağını söyledi.

Çorum’un tarım kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Ceylan, Çorum’un tarım ve hayvancılıkta atılım yapması için Veteriner Fakültesi’nin de önemli bir adım olduğunu aktardı.

‘3 YILDA 327 MİLYON TL DESTEK VERDİK’

Çorum’a son 3 yılda tarım ve hayvancılıkta 327 milyon TL destek verildiğini vurgulayan Ceylan; “Çorum’a son 3 yılda  tarım ve hayvancılıkta 327 milyon TL destek sağladık. 2015 yılında 90 milyon TL, 2016 yılında 110 milyon TL ve 2017 yılında 127 milyon TL destek sağladık. Çorum bölgede tarım ve hayvancılıkta bölgede sayılı illerden biri. Biz bunu sayılı illerden biri değil de bölgede birinci il yapmak. Çorum’da 234 bin büyükbaş, 241 bin küçükbaş olmak üzere toplam 500 bin et ve sütünden yararlanabildiğimiz hayvanımız var. Eğer biz ette ithalatı keseceksek  yerli üretimi artırmamız lazım. Bunla ilgili büyük destekler veriyoruz. Sağlıkta nasıl bir yerlere geldiysek tarım ve hayvancılık konusunda da iyi yerlere gelmemiz gerekiyor. İyi yerlere gelebilmemiz için de üniversitemizin desteğine ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu

 Verilen ve verilecek desteklerle Çorum’u tarım ve hayvancılıkta çığır açtıracaklarını belirten Ceylan, Çorum halkına tarım ve hayvancılık konusunda yeni destek müjdeleri verdi. 

ÇORUMLU ÇİFTÇİLERE NOHUT DESTEĞİ MÜJDESİ

Nadas’a bırakılan alanları azaltmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önümüzdeki dönem desteklerinden birinin de Yem Bitkileri Yetiştiriciliği olduğunu belirten Ceylan; Çorum leblebide bir marka kent. Nadas’a bırakılan alanları azaltmak amacıyla hazırlanan proje nohut ve mercimek gibi ürünlerin ekimine teşvik verilecek. Çorumlu çiftçimiz nohut ve mercimek ekerse tohum teşviği, maddi teşvik ve alım garantisi verilecek. Leblebi denince de akla Çorum geldiği için bu teşvikten yararlanan 10 ilden birisi olacağız. Amacımız 530 bin nüfuslu Çorumumuza hizmet etmek. Her renkten insanımıza ayrım yapmadan hizmet etmeye çalışıyoruz.” dedi

‘SAĞLIKTA İKİ HEDEFİMİZ VAR’

Çorum’u sağlıkta da bölgenin yıldızı yapmak için uğraştıklarını bildiren Ceylan, sağlıkta iki önemli hedeflerinin olduğunu açıkladı.

Bunlardan birincisinin Kanser Tedavi Merkezi ve ikincisinin ise Diş Hastanesi ile Diş Hekimliği Fakültesi’ni Çorum’a kazandırmak olduğunu dile getiren Ceylan, Diş Hastanesi’nin 2019 yılına yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Amaçlarının Çorum’u sağlıkta iyi yerlere getirmek olduğunu belirten Ceylan, bunun içinde dışarıya sevk oranını bitirmek için çalışacaklarını söyledi.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 150 tane Tıp Fakültesi öğretim görevlisi bulunduğunu belirten Ceylan, 170 tane de uzman doktor olmak üzere toplam 320 hekimin görev yaptığını aktararak, bu rakamın Çorum’un sağlıkta geldiği noktayı özetlediğini bildirdi.

VETERİNERLİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDEN ÖĞRETİM

GÖREVLİLERİNE 1 AYDA KADRO GARANTİSİ

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise Veteriner Fakültesi için 20 ile 30 öğretim görevlisine ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, Veterinerlik bölümünü tercih edecek öğretim görevlilerine 1 ayda kadro garantisi sözü verdi.

Hitit Üniversitesi’nin hem nicel hem de nitelik olarak büyüdüğünü aktaran Alkan, üniversite kurmanın değil, üniversite olma hedefiyle bu noktaya geldiklerini söyledi.

Hitit Üniversitesi’nin bu başarısının tesadüf olmadığını dile getiren Alkan, URAP Araştırması’nda Hitit Üniversitesi’nin dünyada 25 bin üniversite arasında 2 bin 500’üncü olmasının da bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Görev süresinin bitmesine 1 yıl gibi kısa bir süre kaldığını hatırlatan Alkan, kendisinden sonra göreve gelecek kişinin kendisinin uğraştığı bina, kampüs, ihale gibi şeylerle uğraşmayacağını söyledi.  Çıtayı yükseklere çektiklerini belirten Alkan, yeni gelecek Rektörün bu çıtayı daha yükseklere çekmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda Alaca Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu Veterinerlik Bölümü öğretim görevlileri Dr. Elçin Günaydın, Dr. Şeyma Aydemir, Dr. Arzu Comba, Dr. Özgen Yılmaz, Bölüm Başkanı Dr. Bahat Comba ve Alaca MYO Müdürü Metin Uçar da hazır bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali ali
Ali ali - 5 yıl Önce

Daha görev süresinin bitmesine bir yıl var. Bu telaş niye? Neyi kanıtlamaya çalışıyor? Kendinden sonra gelecek olan 8 yılda hiç bir şey yapılmadığını anlayamayacak mı?

SIRADAKİ HABER