Yozgat’a yapılan yatırımlar işe yaradı, darısı Çorum’a!

Anadolu’da ihracat hamlesi hızlanırken, Çorum’un komşu illerinden Yozgat, aldığı yatırımlarla ihracatını bu sene yüzde 233 artırdı.

Yozgat’a yapılan yatırımlar işe yaradı, darısı Çorum’a!

HABER/YORUM:FATİH BATTAR
Anadolu’da ihracat hamlesi hızlanırken, Çorum’un komşu illerinden Yozgat, aldığı yatırımlarla ihracatını bu sene yüzde 233 artırdı.

Anadolu Kaplanı Çorum da bu sene havalimanı ve hızlı treni olmamasına rağmen kendi müteşebbisleriyle ihracatını yüzde 45 artırdı. 

Yozgat’ta geçtiğimiz yıl 13 milyon 988 bin lira ihracat gerçekleştirilirken, bu sene ilk 10 ayda ihracatını yüzde 233 artırarak, 46 milyon 644 bin liraya yükseldi. 2023 yılında hem hızlı trene hem de  havalimanına kavuşacak ilde ihracat rakamlarındaki artış Yozgat’lıları sevindirirken, Türkiye’de hem havalimanı hem de hızlı treni olamayan 7 ilden biri olan Çorumlular da ekonominin temeli olan bu iki ulaşım ağının geleceği günü dört gözle bekliyor.

Avrupa’da ve dünyada gelişmiş ülkeler ilk önce ulaşım ağını genişleterek gelişmeye başlarken, ulaşım ağının ne kadar önemli olduğunun Türkiye’de son örneği ise Yozgat oldu. Ulaşımda hem havalimanı hem de hızlı trene kavuşan Yozgat, ihracatını da 1 yılda yüzde 233 artırmayı başardı. Türkiye’de bu iki yatırıma sahip olmak  güçlü bir siyaset ister. Havalimanı ve hızlı tren yatırımlarının Yozgat’a gelmesi de Yozgat siyasetinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi.  Yozgat’ın siyasi gücü her dönem hissedilmiş ve hissedilmeye devam ediyor.  Geçmiş dönemlerde bakan, bakan yardımcıları ve üst düzey bürokratlarla etkili olan Yozgat, bu dönemde de yine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olarak, iki önemli ismiyle yatırım almaya devam ediyor.

Çorum’da da vatandaşlar siyaset alanında Çorum’un güçlü olmasını ve Çorum’a yatırım gelmesi konusunda siyasilerin etkili olmasını bekliyor.

Çorum’un çeyreği kadar ihracatı olmayan Yozgat’ın ulaşım yatırımlarıyla atağa geçmesinin Çorum için kıskanılacak bir durum olmaktan çıkıp, imrenilecek ve örnek alınacak bir vaziyete gelmesi dileğiyle..

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2022, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Sayenizde Çorum Yozgata bağlanacak aferin akp ile devam edin bakalım

Muttalip METİN
Muttalip METİN - 2 ay Önce

Düşünün Çorum un siyasileride yozgatın siyasileri kadar başarılı olsa Çorum böyle bir Çorum daha olmaz mıydı

Hemşeri
Hemşeri - 2 ay Önce

Millet Erdoğanın hatırına oy verdi. Çorumda millet vekilleri mümkün değil vekil olamazlardı. Yazık oldu.

adem
adem - 2 ay Önce

İnsanlar biraz kendine bakmalı kıskanç olmamalı çalışmalı daha yozgat'ta bu yatırımlar faaliyete geçmedi insanlar illerine yatırım yapıyor.İle yatırım yapıyor. Aman Yozgata yapalım ilçeleri istemez demiyor. Nereye nasıl yatırım lazımsa onu yapıyor hep birden o yatırım başarısı için çalışıyorlar bizde ise o ilçe olmasın il olsun bu ilçe olmasın şu olsun.Yıllardır siyasiler birbirlerini yemeden başka ne yapıyorlar birtane bakan yardımcısından başka bakan çıktımı hep hikaye muhalefet ise oyunda oynaşta transfer faaliyetlerinden başka bir işte kullanılmıyorlar. Çalışan kazanır vesselam

Tekcan
Tekcan - 2 ay Önce

VAllaha 2 aydır işsizim.sigortasıź çalısıyom bugün yaşım 25 yarın 45 olacak işsizlik var yozgatta neyi gelişmiş yozgatın organize sanayide başvurmadıgım yer kalmadı neymiş efendim askeri ücret belli olmadığı için işçi alımı yok bunu kim yazdıysa yalan konuşuyor 2 tane lamba takmayla memleket gelişmez biraz iş yönünden gelişsin yozgat

Kazim
Kazim - 2 ay Önce

Kardes hizli tren havalimani sizin olsun fabrikalarini yozgata verin yeter 80bin nufus var corum 259bin olmus ben anlamiyirum ki yozgatin gelisen bir yeri yok

İlginç
İlginç - 2 ay Önce

Çorum ve ihracat artık aynı cümlede olmaması lazım

Çorumlu Mıstık
Çorumlu Mıstık - 2 ay Önce

Ayık olun, kendinize gelin...


SIRADAKİ HABER