ÖNDER Çorum İl Temsilcisi Ayhan Boyraz, Cübbeli Ahmet Hoca ismi ile bilenen Ahmet Mahmut Ünlü’nün imam hatip liselerine yönelik açıklamalarını eleştirdi.

CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğu olan Cübbeli Ahmet, “Çocuklarınızı imam hatip, ilahiyata göndereceğinize düz ortaokul ve liselere gönderin, daha az hasarla çıkar. Ben bunu gördüm, denedim.” diye konuşmuş ve bir kesimin tepkisini toplamıştı. 

Tekil örnekler üzerinden İmam Hatip camiasının hedef alınmasının ve genelleyici bir yaklaşım içinde olunmasının, İmam Hatip camiasını üzdüğünü ve rahatsız ettiğini ifade eden ÖNDER Çorum İl Temsilcisi Ayhan Boyraz, şu açıklamayı yaptı:
“İmam Hatip okulları yüzyılı aşan tarihiyle fen ve sosyal bilimlerle İslam ilimlerini öğrencilerine birlikte veren eğitim kurumlarıdır. Kurulduğu günden beri ülkemiz için çalışan okullarımız bundan sonra da hizmet etmeye, katma değer üretmeye, kaliteli ve nitelikli insan yetiştirmeye devam edecektir. İmam Hatip okulları kimi çevrelerin hedef göstermesine ve engelleme çabalarına rağmen milletimizin büyük bir özveri ile sahip çıktığı eğitim kurumları olmuştur. İmam Hatip okulları ülkemizin zengin tarihî tecrübesinden süzülerek ortaya çıkan örnek bir eğitim modelidir. Olumsuz bireysel örneklerden yola çıkarak İmam Hatip modelini tümüyle itham etmek, hakikate dayanmayan zanlarla bu modele dair olumsuz algı oluşturmaya çalışmak milletimizin emeğine ve bu okullara emek veren binlerce insana ve yüzbinlerce öğrencimize yapılmış bir haksızlıktır.  Ülkemizin içeride ve dışarıda pek çok sorunla mücadele ettiği bir süreçte İmam Hatip okullarını gündem malzemesi yapmaktan sakınmak, toplumsal birlik ve kardeşliğimize zarar verici yaklaşımlardan uzak durmak başta ilim adamları ve kanaat önderleri olmak üzere herkesin ortak sorumluluğudur.
Bizler ÖNDER İmam Hatipliler Derneği olarak hiçbir suni tartışmanın tarafı olmayacağımızı, gençlerimizin eğitimine her zaman destek olacağımızı, ülkemizin ve milletimizin her alanda gelişmesi için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğimizi, çalışmalarımız sırasında birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin her zaman önceliğimiz olacağını kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.”