FATİH BATTAR

Katı Atık Tesisi’nde düzenlenen çöp konteynırı dağıtım töreninde konuşan Belediye Başkanı Zeki Gül, 21 milyon Euro’ya mal olan Katı Atık Tesisi ile birlikte Çorum’da çevre temizliğinde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Çorum Belediyesi tarafından, Çevre Birliği üyesi belediyelere dağıtılmak üzere 4 bin 200 adet çöp konteynırı için dağıtım töreni düzenlendi.

Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’ye örnek olan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde  gerçekleştirilen çöp konteynırı dağıtım törenine Belediye Başkanı Zeki Gül, İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir katıldı.

Çöp konteynırı dağıtım töreninde konuşan Belediye Başkanı Zeki Gül, çöp konteynırlarının, Katı Atık Tesisi’nin tam kapasite çalışması için gerekli aşamalarından biri olduğunu söyledi.

Ocak ayında faaliyete geçen Katı Atık Tesisi’nin sadece Çorum merkeze değil, şehrin tamamına hizmet vereceğini aktaran Gül, Katı Atık Tesisi ile birlikte Çorum’da çevre temizliği konusunda yeni bir dönemin başlayacağını ifade etti.

Gül, Tesisin hizmete girmesiyle birlikte vahşi depolama alanlarının ıslah edildiğini, bu alanların ıslah edilmesiyle birlikte haşere oluşumunun yanı sıra yeraltı suların kirlenmesi, çevreye kötü koku yayılması ve atıkların rüzgârla etrafa yayılıp çevreyi kirletmesinin de önüne geçildiğini kaydetti.

‘ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDA ÇORUM’DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK’

Çorum’un temiz bir şehir ve aynı zamanda temizliğiyle de tanınan bir şehir olduğunu aktaran Gül; “Temizliği ile bilinmek, Çorum denilince akla, “temiz bir şehrin” gelmesi bizim açımızdan, şüphesiz çok önemli bir değer. Belediye olarak bu değeri korumak zorundayız. Bu kıymetli imajı daha da güçlendirmek zorundayız.  Hem bunun için, hem de devletimizin bir sağlıklı çevrenin oluşmasına katkı sağlamasından dolayı vahşi depolama sisteminden, düzenli depolama sistemine geçmeye karar vermiş ve tesisimizi inşa etmiştik. Sadece şehir merkezimize değil, İlimizin hemen hemen tamamına hizmet verecek olan Katık Atık Tesisimiz, çevre temizliği konusunda Çorum’da yeni bir dönemi başlatacak.” diye konuştu

‘KATI ATIK TESİSİ 30 YIL HİZMET VERECEK’

Katı Atık Tesisi’nin, atık yönetiminden, çevre ve insan sağlığını tehdit eden her türlü atığın toplanmasına ve bertarafına kadar Çorum merkez ve ilçelerine 25-30 yıl hizmet vereceğini belirten Gül;  “400 binin üzerinde bir nüfusa hizmet verecek olan 21 milyon Euro’luk Katı Atık Tesisimiz Katı Atık tesisimizin hizmete girmesi ile birlikte vahşi depolama alanlarının ıslah edeceğiz.  Bu alanların ıslah edilmesiyle birlikte büyük ölçüde haşere oluşumunun önüne geçmiş oluyoruz. Yer altı suların kirlenmesinin, çevreye kötü koku yayılmasının, atıkların rüzgârla etrafa yayılıp çevreyi kirletmesinin de önünce geçmiş oluyoruz. Zararlı ve hastalık taşıyıcı canlıların barınma ve çoğalması gibi sorunlar da karşılaşmayacağız. Tüm bu sıkınlar son bulacak. Tesisin faydaları bunlarla sınırlı değil.  Zaman zaman istenmedik faciaların yaşanmasına neden olan metan gazı, karbon dioksit gazı gibi maddeleri de kontrol altına almış oluyoruz.  En önemlisi de 28 noktada bulunan vahşi depolama alanlarının üstü kapatılarak, ağaçlandırılacak, yeşil alan haline getirilecek.  Tesisimizle, yeşil alanların artmasına da katkı sağlamış olacağız.” şeklinde konuştu

‘YILLIK 37 BİN 500 TON ATIK TESİSE TAŞINACAK’

710 bin metrekarelik alanda hizmet veren Katı Atık Tesisi’nin özellikleri ile ilgili de bilgi veren Başkan Gül, şunları söyledi; “Su kirliliği ve kontrol yönetmeliğine göre günlük 125 metreküp sızıntı suyu arıtma kapasitesine sahip. Kompost Tesisinde günlük 20 ton organik atık, park bahçe atığı işlenecek. Burada işlenen atıkları park ve bahçe ve yeşil alanlarda gübre olarak kullanacağız. Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesislerimizde ise yıllık 60 bin ton plastik, ambalaj atığı, metal gibi geri dönüştürülebilir atık işleyeceğiz. Alaca, İskilip, Lâçin, Sungurlu ilçelerimizde 4 adet atık aktarma istasyonumuzu tamamladık. İlçelerimizin evsel atıkları tesisimizde bertaraf edilecek.  Yıllık 37 bin 500 ton atık buralardan tesisimize taşınacak. Kısaca ifade etmek gerekirse, çevre ve insan sağlığının korunması konusunda şehrimizin 25- 30 yılı garanti altına almış olacağız.”