Ekonomim dergisine açıklamalarda bulunan Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, Türkiye’de devletin yumurtacılık sektörüne büyük bir desteği olmadığını söyledi. 

1 kilogram ekmek ile 1 kilogram yumurta fiyatlarını kıyaslayan Özkubat, düşük fiyatlarda ürün satarak büyük mücadeleler verdiklerini belirterek; “1986-1987’li yıllarda Turgut Özal dönemi ile başlayan teşvik ve desteklerle ülkemizde yumurtacılık sektörü, dünyanın standardında ve hayvan beslemeciliği yönünden gelişmişlikte 4.sırada yer almaktadır. Bu başarının temeli ülkemizdeki üreticilerin özverileri ve çalışkanlıkları sayesinde oluşmuştur. Bugün yumurtacılık sektörüne, devletin az miktarda tarımsal kredi desteğinin dışında herhangi bir desteği yoktur. Buna rağmen üreticimiz dünya fiyatlarının altında ürün satarak büyük mücadeleler vermektedir. Ülkemizde üretilen ürünlerin yaklaşık yüzde 20’si ihracata gitmektedir. İhracat yapabilmeniz için fiyatınızın dünya piyasalarından uygun olması gerekiyor. Buda ülkemizdeki üreticilerin ne kadar fedakârca çalıştığını, mücadele ettiğini göstermiştir” diye konuştu.

Çorum'da hazır ambalajlı mamul üreten tesislere denetimi Çorum'da hazır ambalajlı mamul üreten tesislere denetimi

VATANDAŞIMIZ EKMEK KUYRUĞUNA GİRMEK YERİNE YUMURTAYI TERCİH ETSİN

Yumurta ve ekmek fiyatlarıyla ilgili konuşan Özkubat, şunları söyledi: 

“Bugün ülkemizde 200 gram ekmek Türkiye ortalamasında 7 TL’den satılmakta ve 1 kilogram ekmek 35 TL yapmaktadır. Yumurta üreticisi bugünkü fiyatlarla 1 koli yumurtayı 60 TL’ye satmaktadır. 1 koli yumurta 2 kilograma geldiğine göre yumurta üreticisinin 1 kilogram satış fiyatı 30 TL’dir. Market ve pazar ortalaması 70 TL’den satılmaktadır. Demek ki ülkemizde 1 kilo yumurta 1 kilo ekmek fiyatına satılıyor.  Ben bütün vatandaşlarımıza ekmek kuyruğuna girmek yerine, protein kaynağı, insan için daha gerekli ve daha sağlıklı olan yumurtayı tercih etmeleri gerektiğini öngörmekteyim. Bir kişi 3 tane yumurta ile gün boyu tok kalarak yaşarken, 5 tane ekmek yediğinde dahi akşamüzeri gene açlık hissi yaşamakta. Bu nedenle bütün vatandaşlarımıza en ekonomik ve en sağlıklı gıda maddesi yumurta yemeye davet ediyorum. Ayrıca bu sektörde üretim yapan çalışanlara, iş adamlarını da bu mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyorum.” 

Editör: Çorum Hakimiyet